Historia Klubu

LZS Iskra Droglowice został utworzony w lecie 1970 roku, w dwa lata po LZS Odra Leszkowice który funkcjonował we wschodniej części Gminy i obejmował swoim działaniem Leszkowice, Kotowice, Piersną, Wietszyce i Wierzchownię. Iskra obejmowała swoim działaniem zachodnią część gminy Pęcław, a w skład drużyny w pierwszych latach istnienia klubu wchodzili mieszkańcy Droglowic, Pęcławia, Wojszyna, Białołęki i Borku. Założycielami klubu byli: Antoni Franas, który od początku istnienia klubu zajmował się sprawami organizacyjnymi i pełnił funkcję Prezesa Klubu nieprzerwanie od 1970 roku Stanisław Bartman, Jan Ordon, Stanisław Kwaśnik, Józef Serwach i Jan Szczuka. Z informacji ustnej udzielonej przez byłych zawodników lskry Antoniego Franasa i Jana Ordona wynika, że w pierwszym sezonie rozgrywkowym mogło grać 12 zespołów między innymi ( Krzepów, Świnino, Leszkowice, Przedmoście, Bądzów, Kwielice, Krzekotówek, Wilków).Pierwszym meczem ligowym (w C klasie) było spotkanie z Krzepowem, które wygrała Iskra wynikiem 4:1. Pierwsze lata istnienia LZS były trudne ale spontaniczna działalność członków klubu umożliwiła jego bardzo dobre funkcjonowanie. Nie było sponsorów, środków finansowych na stroje, buty piłkarskie czy też na przejazdy. Radzono sobie w różny sposób . Pierwszą piłkę kupiono za pieniądze uzyskane ze sprzedaży złomu (jak wspomina Jan Ordon, Antek Franas przejechał przez wieś wozem konnym, zebrał od kogo się dało złom i pojechał do Krzepowa gdzie był skup złomu. Jakaż wielka była uciecha z pierwszej piłki sznurowanej (bo tylko takie wtedy były. ) Napisy na koszulkach oczywiście zwykłych nie firmowych malowano ręcznie . Na mecze jeżdżono różnymi środkami lokomocji: zestawem ciągnikowym z przyczepą, zaprzęgiem konnym (wóz drabiniasty), motocyklami i rowerami . Utkwiły mi w pamięci dwa wyjazdy na mecze ligowe wspomina Antoni Franas pierwszy to mecz z Krzepowem o wejście do B klasy (mecz miał być rozegrany w Przedmościu bo boisko w Krzepowie było zalane . Nie dostaliśmy "Bonanzy" z PGR-u a do meczu zostało pół godziny . Wziąłem od Ojca dwa konie i wóz drabiniasty na mecz zdążyliśmy, konie ociekały pianą ze zmęczenia ale opłaciło się wygraliśmy.) Drugi wyjazd to mecz z Gromadką koło Bolesławca Dostaliśmy z PGR "Bonanzę" bo tak nazywano ciągnikową przyczepę osobową Oczywiście trzeba było to odpracować (przewaliliśmy kilka ton zawilgoconego zboża w stodole PGR w Golkowicach) . Wyjazd o godzinie 8.00 (mecz był o godz.14.00) powrót około 24.00 a rano oczywiście do pracy. W późniejszych czasach na mecze do Żukowic i Kotli jeździliśmy motocyklami . Na początku nie było sędziów neutralnych . Po przyjeździe na mecz odbywało się losowanie sędziego głównego ( z której ma być drużyny) sędziowie liniowi ustalani byli po jednym z zespołu . Po wprowadzeniu sędziów neutralnych przydzielanych przez OPZN rodziła się kwestia zapłaty (nie było wyjścia trzeba było się zrzucać. Pierwszym boiskiem, na którym grano w Droglowicach przed utworzeniem LZS była łąka za laskiem w stronę Golkowic. Po utworzeniu Klubu mecze przez około 10 lat rozgrywano na boisku przy drodze do Wojszyna . Boisko obecnie zostało założone około 25 lat temu po przekazaniu go do Gminy przez PGR. Pierwszą szatnię sprowadził do Droglowic Jerzy Bartosik około 1994 roku (przyczepa drogowa) . Szatnię murowaną rozpoczęto budować około 1997 roku z inicjatywy Antoniego Franasa ówczesnego Prezesa i Sołtysa.

Uwaga. Wystąpił nieoczekiwany błąd! Prosimy spróbować później.
4ecfb69a9bcbe08dda3abafd4f978f454f5754e5
Przepraszamy. Wystąpił błąd naszego serwera